Zadomowienie się kuna w naszych czterech kątach nie tylko stanowi olbrzymi dyskomfort, ale przede wszystkim może być źródłem poważnych uszkodzeń. Te przebiegłe stworzenia są w stanie narobić spustoszenia w izolacji, przewodach elektrycznych czy nawet w strukturze budynku. Kiedy zauważysz dowody obecności kuny, niezbędne jest podjęcie odpowiednich kroków, które efektywnie rozwiążą ten problem. Podajemy sposoby na identyfikację inwazji kuny oraz najbardziej skuteczne metody na jej odstraszanie i zapobieganie powrotom.
Dlaczego musimy uważać na kuny?
Choć na pierwszy rzut oka kuna może wydawać się całkowicie nieszkodliwa, jest to zwierzę, które może przysporzyć wiele kłopotów właścicielom domów. Są one zwierzętami wszystkożernymi, które mogą gryźć najróżniejsze materiały, co może skutkować awarią systemu elektrycznego czy zniszczeniem izolacji termicznej. Co więcej, ich odchody mogą generować nieprzyjemny zapach i stwarzać ryzyko dla zdrowia.
Jakie są pierwsze kroki? Jak rozpoznać obecność kuny
Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania, musisz upewnić się, czy to rzeczywiście kuna jest źródłem problemu. W porze nocnej, kiedy kuny stają się aktywne, można usłyszeć różne dźwięki – od stukania, poprzez skrobanie, aż po przerażające dźwięki toczącej się walki. Jeśli zauważysz zniszczenia izolacji na strychu, przegryzione przewody elektryczne lub odciski łapek – wszystko to może sugerować, że masz do czynienia z kuną.