Postrzeganie żółtej wstążki przy smyczy bądź obroży psa jako prostej ozdoby może prowadzić do niezrozumienia sytuacji. Jest to bowiem międzynarodowy symbol ostrzegawczy, informujący otoczenie o konieczności zachowania odległości od danego czworonoga. Idealnie, najlepiej nie nawiązywać z nim żadnej interakcji. Czy sugeruje to, że pies jest agresywny? Nie jest to regułą, bowiem zwierzęta te mogą być po prostu lękliwe, chore czy znaleźć się w trakcie specjalnego treningu.
Żółta wstążka u psa jest ogólnoświatowym symbolem oznaczającym, że dany czworonóg nie pragnie być dotykany. Jest to klarowny komunikat skierowany do osób trzecich, by nie próbowały podejść do psa w celu pogłaskania go czy zainicjowania wspólnej zabawy. Symbol ten jest równoznaczny z komendami „nie dotykaj”, „nie głaszcz”, „nie podchodź”, „pozostaw mnie w spokoju”. Zwierzę potrzebuje przestrzeni i nie pragnie angażować się w interakcje ze spotkanymi przypadkiem przechodniami. W Polsce symbolika żółtej wstążki nie jest jeszcze na tyle rozpowszechniona, jak za granicą.
Pies ze żółtą wstążką nie musi być agresywny, choć oczywiście taka możliwość nie jest wykluczona. Żółta wstążka może oznaczać także, że pies jest lękliwy i stresuje go kontakt z obcymi osobami lub zwierzętami, jest chory lub rekonwalescentem po operacji, jest zwierzęciem starszym, przechodzi szkolenie lub trening albo właściciel zwierzęcia prosi o niezakłócanie spokoju swojego pupila.
Jeśli spotkasz psa z żółtą wstążką na ulicy, doskonałym postępowaniem będzie unikanie interakcji. Pies ten potrzebuje spokoju, więc lepiej go nie zakłócać. Taki sposób oznaczenia psa to intencjonalne działanie właściciela mające na celu uniknięcie konieczności tłumaczenia przypadkowym osobom, że jego zwierzę nie radzi sobie dobrze z obecnością obcych. Właściciel używa żółtej wstążki jako komunikatu dla przechodniów, jednak nie zwalnia go to z odpowiedzialności za zachowanie swojego pupila.