Jak pomóc dziecku radzić sobie z problemem moczenia nocnego?

W sytuacji, kiedy dziecko, które na co dzień potrafi kontrolować swoje potrzeby fizjologiczne, mimowolnie oddaje mocz podczas snu, mamy do czynienia z powszechnym problemem, którym jest moczenie nocne. Niepokojące statystyki pokazują, że ta kwestia dotyczy nawet jednego na pięciu chłopców w wieku sześciu lat. Ale jak przeciwdziałać temu nieprzyjemnemu zjawisku, które utrudnia życie naszemu dziecku?

Interesującym faktem jest, że wiek, w którym dziewczynki powinny przestać mimowolnie oddawać mocz podczas snu, to pięć lat. W przypadku chłopców graniczny wiek to sześć lat. Termin „moczenie nocne” stosuje się wtedy, gdy sytuacja, w której dziecko mimowolnie oddaje mocz do łóżka, powtarza się minimum dwa razy w ciągu tygodnia.

Co rodzice powinni zrobić, gdy stają przed trudnością, jaką jest moczenie nocne u ich dziecka? Oczywiście, najprostszym rozwiązaniem wydawałoby się założenie mu pieluszki – ale to nie jest idealna odpowiedź na ten problem (choć może sprawdzić się na przykład podczas podróży). Właściwszym podejściem jest to, aby razem z dzieckiem posprzątać zmoczone prześcieradło, nie jako formę kary, ale po to, aby uświadomić maluchowi co się stało. Możemy również przekazać mu informację, że nie jest ono jedynym dzieckiem borykającym się z tym problemem – wielu jego rówieśników przechodzi przez to samo.

Praktycznym rozwiązaniem może być wykorzystanie nieprzemakalnego podkładu pod prześcieradłem. Dzięki temu wymiana pościeli, szczególnie w środku nocy, staje się prostsza i mniej stresująca. Dodatkowo, warto zapewnić, aby nasze dziecko nie spożywało dużych ilości płynów tuż przed pójściem spać i zawsze korzystało z toalety przed położeniem się do łóżka. Ważne jest również regularne opróżnianie pęcherza przez cały dzień.

Niektórzy rodzice decydują się na ustawianie budzika w nocy i prowadzenie dziecka do toalety, aby mogło opróżnić pęcherz. Jest to jednak rozwiązanie, które najlepiej skonsultować z lekarzem. Jeśli przyczyną problemu są niedojrzały układ nerwowy, niewystarczająca ilość hormonów regulujących gęstość moczu czy też zbyt mała pojemność pęcherza, nocne wybudzanie „na siku” nie rozwiąże problemu.

Wszystko to jest ważne, ale najistotniejsze jest zapewnienie dziecku pełnego wsparcia ze strony rodziców i abstynowanie od karcenia za nocne moczenie. Dziecko i tak czuje wstyd i poczucie winy związane z tym zjawiskiem, nie potrzebuje dodatkowego poczucia winy ze strony rodziców. Nadmierny stres może tylko pogłębić problem.