Rzeczywistość handlowa Wigilii, zwłaszcza gdy przypada ona na niedzielę, była tematem dyskusji w ramach Sejmu. Projekt dotyczący tej kwestii autorstwa Polski 2050-Trzeciej Drogi, który różni się od propozycji rządowej, został przyjęty przez parlament. Premier Mateusz Morawiecki wcześniej sugerował zamknięcie sklepów na 24 grudnia, jeśli przypada ona na niedzielę.
Projekt Polski 2050-TD dotyczący pracy sklepów w Wigilię został zaakceptowany przez Sejm podczas środowego posiedzenia, które miało miejsce 29 listopada. W trakcie głosowania nad nowelizacją ustawy dotyczącej zakazu handlu w Wigilię, udział wzięło 441 posłów, spośród których 429 poparło zmiany. Nikt nie opowiedział się przeciwko projektowi, natomiast 12 posłów postanowiło się wstrzymać od głosu. Nowa ustawa ma zacząć obowiązywać dzień po jej ogłoszeniu. Najpierw jednak będzie musiała przejść przez Senat i ostatecznie trafi na biurko prezydenta.
Zgodnie z projektem Polski 2050-TD, jeżeli wigilia Bożego Narodzenia przypada na niedzielę – tak jak ma to miejsce w tym roku, zakaz handlu nie będzie obowiązywał w dwie poprzedzające tę datę niedziele. Autorzy nowelizacji podkreślili, że ich propozycja jasno stwierdza, iż „Wigilia przypadająca na niedzielę 24 grudnia będzie dniem, w którym obowiązuje zakaz handlu”. Podkreślono również, że taka decyzja jest uzasadniona specyfiką okresu bożonarodzeniowego oraz tradycją rodzinnych spotkań Polaków. Ustawa proponuje również, aby gdy Wigilia przypada na niedzielę, dwie poprzedzające ją niedziele były tzw. niedzielami handlowymi.