Dlaczego twoje dziecko ma podkrążone oczy? Czy jest to powód do obaw?

Obserwując swoje dziecko, rodzice mogą zauważyć, że ma sińce pod oczami, które pojawiły się niewiadomo skąd. To może wywołać niepokój i pytania – co może oznaczać taki stan?

Sińce pod oczami są często wynikiem genetyki, a nie mają wpływu na zdrowie nasze czy naszych dzieci. Możemy je również dostrzec, gdy nie dostarczymy organizmowi odpowiedniej ilości snu. Niewystarczająca regeneracja wpływa na stan skóry, zwłaszcza tej delikatnej wokół oczu.

Zastanówmy się, skąd biorą się podkrążone oczy u naszych pociech? Skóra pod oczami jest cienka, dlatego naczynia krwionośne pod nią mogą być widoczne, tworząc efekt zasinienia. Jeśli jest to cecha urody naszego dziecka, nie mamy powodu do zmartwień. Problem pojawia się wtedy, gdy sińce pod oczami staja się bardziej wyraźne lub pojawiają się sporadycznie. Może to świadczyć o problemach zdrowotnych takich jak:

Odnotowanie odwodnienia – kiedy elastyczność skóry maleje, cienie pod oczami stają się bardziej widoczne. Zakażenie pasożytnicze, na przykład owsikami, które powodują bóle brzucha i niespokojny sen. Reakcje alergiczne mogą powodować przekrwienie błon śluzowych i spojówek, co z kolei powoduje podkrążone oczy. Anemia – niedobór żelaza i hemoglobiny sprawia, że skóra jest blada i zwiększa się widoczność naczyń krwionośnych w okolicach oczu. Niedobór witaminy K. Cukrzyca, która powoduje częste oddawanie moczu (ryzyko odwodnienia). Niedoczynność tarczycy, która objawia się problemami ze snem i ciągłym uczuciem zmęczenia. Choroby nerek – jednym z charakterystycznych objawów jest opuchlizna wokół oczu. Przewlekłe choroby płuc.

Jak możemy reagować, gdy nasze dziecko ma podkrążone oczy? Jeżeli problem nie ustępuje lub powtarza się, powinniśmy znaleźć jego źródło i odpowiednio zareagować na problem zdrowotny. Możemy na przykład przeprowadzić leczenie przeciwko pasożytom lub urozmaicić dietę poprzez dodanie produktów bogatych w żelazo, aby pokonać anemię. Niezależnie od przyczyny, musimy zadbać o to, aby nasze dziecko prowadziło regularny tryb życia, ze szczególnym uwzględnieniem odpoczynku nocnego (preferowanych jest 8-11 godzin, a w okresie dojrzewania nawet więcej). Dzienne spożycie powinno wynosić co najmniej 2 litry wody, świeże warzywa (powinny one stanowić połowę porcji na talerzu) i owoce (jako alternatywa dla słodyczy).

Co możemy zrobić w domu na podkrążone oczy? Chłodne okłady z mleka (do ich przygotowania używamy płatków kosmetycznych) lub naparu z rumianku albo torebki czarnej lub zielonej herbaty pomogą zwalczyć opuchliznę. Pomogą one również zwęzić naczynia krwionośne, zmniejszając obrzęk i zasinienie. Podobny efekt osiągniemy stosując plasterki świeżego ogórka.

Zamiast pozwalać naszemu dziecku na korzystanie z elektroniki, powinniśmy zachęcić go do spacerów na świeżym powietrzu, które dostarczą tlen do całego organizmu (w tym do skóry).