Dla wielu rodzin pokrycie kosztów letniego wypoczynku dla swoich pociech stanowi poważne obciążenie budżetowe. W związku z tym, rodzice bardzo często szukają dodatkowych źródeł finansowania, które pomogą im zrealizować te plany. Możliwości uzyskania takiego wsparcia mogą mieć różne formy i nie muszą pochodzić wyłącznie od pracodawców.
Wiele osób zastanawia się, czy w roku 2024 pojawi się nowa edycja popularnego bonu turystycznego. Ten elektroniczny instrument płatniczy umożliwiał pokrycie kosztów usług hotelarskich lub innych form aktywności turystycznej realizowanych w kraju przez różnego rodzaju przedsiębiorstwa lub organizacje pożytku publicznego. Mógł on służyć do zapłacenia za pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, kolonii czy obozie harcerskim, sportowym czy rekreacyjnym. Bon ten nie mógł być zamieniony na gotówkę czy inne środki płatnicze. Był dostępny dla rodzin z minimum jednym dzieckiem bez względu na poziom dochodów. Jego wartość wynosiła 500 zł na każde dziecko, a dla dzieci niepełnosprawnych przewidziano dodatkowy bon o tej samej wartości. Możliwość korzystania z bonu wygasła 31 marca 2023 roku.
Chociaż program ten był bardzo popularny, szczególnie w okresie po pandemii, niestety na chwilę obecną nie ma żadnych informacji potwierdzających jego kolejną edycję w 2024 roku. Dlatego rodzice powinni skoncentrować się na poszukiwaniu innych form dofinansowania letniego wypoczynku dla swoich dzieci.
Dofinansowanie różnego rodzaju form odpoczynku, to jedna z działań społecznych, które podejmują pracodawcy. Warunki udzielenia takiego wsparcia powinny wynikać z regulaminu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) obowiązującego w danym miejscu pracy. W praktyce najczęściej są to tzw. „wczasy pod gruszą” oraz dofinansowanie zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży.
Ważne jest również przypomnienie, że zwolnienie z obowiązku płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczy dopłat do różnych form wypoczynku dla dzieci i młodzieży do lat 18, finansowanych między innymi z ZFŚS, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.