Harcerstwo to ruch społeczny, którego celem jest pedagogiczne i wychowawcze kształtowanie młodzieży. Uczestnictwo w nim daje możliwość nawiązania wielu nowych znajomości oraz uczenia się ważnych zasad i wartości. Jednak wymaga również od harcerza przestrzegania określonych praw i obowiązków. Jakie są etapy zapisywania dziecka do harcerstwa oraz co należy wiedzieć o zbiórkach harcerskich?
Harcerstwo opiera swoje działania na służbie społeczeństwu, której podstawowymi zasadami są braterstwo i dążenie do samodoskonalenia. Każdy składający przysięgę harcerską zobowiązuje się do przestrzegania prawa harcerskiego.
W ramach praw i obowiązków harcerza, znaleźć można takie postanowienia jak: spełnianie obowiązków wynikających z przysięgi, pomoc bliźnim, szacunek dla przyrody oraz poszanowanie hierarchii i autorytetu. Harcerz dąży do bycia osobą pomocną, pożyteczną, w każdym widzi bliźniego, a także kieruje się zasadami rycerstwa. Wychowanie przez harcerstwo zakłada również promowanie oszczędności, ofiarności oraz ciągłego samodoskonalenia.
Harcerstwo to nie tylko przestrzeganie zasad, ale również szereg wspólnych aktywności i zajęć. Harcerskie zbiórki i obozy są okazją do nauki gry na instrumencie muzycznym, udziału w grach terenowych, uczestnictwa w uroczystościach państwowych, pomocy w różnego rodzaju akcjach społecznych, zdobywania odznaczeń oraz nauki survivalu czy wędrówek. To również czas na zabawy zespołowe i zdobywanie wiedzy interdyscyplinarnej.
Przystąpienie do harcerstwa ma wiele zalet, takich jak nawiązanie nowych znajomości, możliwość rozwijania hobby, wsparcie i pomoc ze strony innych członków, nauka zasad współżycia społecznego oraz poszanowania praw i obowiązków. Z drugiej strony, należy pamiętać o pewnych minusach, takich jak konieczność podporządkowania się hierarchii, udziału w wydarzeniach podczas weekendów, noszenia mundurka czy poświęcenia dużo swojego czasu wolnego na działalność harcerską.
W ramach kształcenia przez harcerstwo istnieje możliwość zdobywania tzw. sprawności – umiejętności w różnych dziedzinach, takich jak: samarytańskie, przyrodnicze, kucharskie, logistyczne-finansowe, logistyczne-obozowe, logistyczne-gospodarcze, terenoznawcze, łącznościowe, harcerskie, krajoznawcze, turystyczne, językowe, naukowe, sportowe, pływackie, artystyczne-instrumentalne czy społeczne.
Do harcerstwa można zapisać już dziecko, które ukończyło 5 lat. Najczęściej jednak przyszli harcerze to uczniowie szkół podstawowych. Nie ma ograniczeń wiekowych jeżeli chodzi o czas przynależności do harcerstwa – jest się nim przez całe życie. W miarę upływu lat i zdobywania doświadczenia młodzi harcerze pokonują kolejne stopnie wtajemniczenia – od druha do zastępowego, następnie drużynowego aż po hufca.