Kiedy podkrążone oczy u dzieci powinny dać do myślenia rodzicom?

Wielu rodziców może zaniepokoić się widząc, że ich dzieci nagle zaczynają mieć podkrążone oczy. Czy jest to sygnał ostrzegawczy? Wielokrotnie jest to cecha dziedziczona, która nie wpływa na stan zdrowia naszej pociechy. Może jednak wynikać także z niedosypiania, które przekłada się na większe zmęczenie i pogarszający się stan skóry, szczególnie wrażliwej na zmiany okolicy oczu.

Ale skąd dokładnie wynikają sińce pod oczami u naszych dzieci? Skóra w tej okolicy jest cienka, a więc łatwo przez nią prześwitują naczynia krwionośne, tworząc efekt podkrążenia. Jeśli jest to stała cecha wyglądu naszej pociechy, nie ma powodów do obaw. Powinniśmy jednak zwrócić uwagę, czy podkrążenie występuje periodycznie lub staje się coraz bardziej widoczne. Może to bowiem wskazywać na problemy zdrowotne takie jak:

  • odwodnienie – przy utracie elastyczności skóry cienie pod oczami stają się bardziej widoczne,
  • zakażenie pasożytnicze, np. owsikami, które objawiają się również bólami brzucha i niespokojnym snem,
  • alergia – powodująca przekrwienie błon śluzowych i spojówek, co uwidacznia podkrążone oczy,
  • anemia – niedobór żelaza i hemoglobiny sprawia, że skóra jest blada a naczynia krwionośne wokół oczu stają się bardziej widoczne,
  • niedobór witaminy K,
  • cukrzyca, która często wiąże się z ryzykiem odwodnienia spowodowanego częstym oddawaniem moczu,
  • niedoczynność tarczycy, której objawy to problemy z zasypianiem i ciągłe uczucie zmęczenia,
  • choroby nerek – jednym z charakterystycznych objawów jest opuchlizna wokół oczu,
  • przewlekłe choroby płuc.

Gdy podkrążenie oczu u naszego dziecka utrzymuje się lub pojawia się coraz częściej, powinniśmy jak najszybciej sprawdzić jego przyczyny. Może to oznaczać konieczność leczenia pasożytów czy zmiany diety na taką, która dostarcza więcej żelaza. Niezależnie od tego, ważne jest, aby nasze dzieci prowadziły regularny tryb życia i zapewniały sobie jakość snu (optymalnie 8-11 godzin, a w okresie dojrzewania nawet więcej). Ich codzienne menu powinno zawierać co najmniej 2 litry wody, świeże warzywa (stanowiące połowę porcji na talerzu) i owoce zamiast słodyczy.

Jeśli chodzi o domowe sposoby na podkrążone oczy, warto spróbować chłodnych okładów z mleka (na płatkach kosmetycznych) lub naparu z rumianku, czarnej lub zielonej herbaty. Pomogą one zredukować obrzęk, zwężą naczynia krwionośne i zmniejszą efekt podkrążenia. Podobny efekt przyniosą plasterki świeżego ogórka. Zamiast długotrwałego korzystania z urządzeń elektronicznych, lepiej zaproponować dzieciom spacer na świeżym powietrzu, który dostarczy tlen dla całego organizmu, w tym dla skóry.