W obliczu wysokich temperatur, które nękały nas ostatnio, relaks na basenie czy orzeźwiająca kąpiel wydają się być najprzyjemniejszymi formami spędzania czasu. Woda przynosi jednak korzyści nie tylko w okresie letnim. Regularne kąpiele i pływanie mają zbawienne działanie na cały organizm. Zasługują na miano nie tylko idealnych metod odprężenia, ale również skutecznych sposobów na regenerację po trudach dnia.
Brak jest tutaj miejsca na skojarzenia kąpieli jedynie z myciem ciała i jego nawilżaniem. Dla niektórych osób to coś więcej – to rytuał służący relaksacji, pozbywaniu się napięć po ciężkim dniu pracy. W czasie upałów chłodna woda działa jak najskuteczniejsza klimatyzacja, z kolei w zimie ciepła kąpiel staje się najlepszym ogrzewaniem. Ale korzyści płynące z kąpieli w wannie nie kończą się tutaj. Ważne jest jednak, aby osoby borykające się z problemami zdrowotnymi skonsultowały możliwość korzystania z takiej formy relaksacji ze swoim lekarzem.
Pomocna dłoń kąpieli można odczuć przede wszystkim w sytuacji, gdy ból nie daje nam spokoju. Po intensywnym treningu pomoże ukoić obolałe mięśnie, a także zniwelować napięcia. Tego rodzaju działanie ma korzystny wpływ nie tylko na ciało, ale i na umysł. Wielkim ukojeniem staje się ciepła kąpiel dla osób cierpiących na ból związany z hemoroidami czy innymi dolegliwościami w tej okolicy.
Ukoronowaniem relaksującej kąpieli może być także poprawa funkcjonowania naszego układu pokarmowego. Ciepła woda pobudza krążenie krwi, co pozytywnie wpływa na proces trawienia. Może to z kolei pomóc w redukcji masy ciała u osób chorujących na cukrzycę, jak również obniżyć poziom cukru we krwi. Co więcej, ciepłe kąpiele mogą okazać się sojusznikiem w walce z przeziębieniem czy grypą, a także służyć jako naturalny wzmacniacz odporności organizmu, poprzez ułatwienie przepływu i utleniania krwi.
Dla osób, które nie są fanami błogiego lenistwa w wannie, istnieje alternatywa – pływanie. Niezależnie od tego, czy wybieramy basen, morze, jezioro czy inny zbiornik wodny, pływanie ma niezwykle korzystne działanie na nasze ciało. Jest formą aktywności fizycznej, która nie męczy tak bardzo jak inne dyscypliny sportu, a jednocześnie stanowi solidny trening. Woda otaczająca ciało masuje spięte mięśnie, umożliwiając skupienie się na oddechu i oderwanie od bodźców zewnętrznych.
Pływanie pozwala nam odczuć lekkość, dzięki zmniejszeniu ciężaru ciała. Ta postawa powoduje rozciąganie kręgosłupa i wzmacnia mięśnie wokół niego. Po intensywnym treningu możemy po prostu położyć się na wodzie – bez ruchu. Choć wydaje się to być chwilą czystego lenistwa, nasze ciało nadal musi pracować, aby utrzymać równowagę.
Osoby szukające intensywnego relaksu mogą zainteresować się floatingiem, czyli leżeniem na wodzie z solą gorzką w specjalnej kapsule. To rodzaj aktywności, podczas której unosimy się na powierzchni wody, odcięci od wszelkich bodźców zewnętrznych. Uważa się, że godzina spędzona na floatingu jest równoznaczna z czterema godzinami zdrowego snu, co umożliwia prawdziwą regenerację.