Chociaż pleśniawki mogą wydawać się niewinne i przypominają zsiadłe mleko, są one de facto kandydozą jamy ustnej. Ten stan może występować nawet u noworodków i wymaga odpowiedniej interwencji. Ale jak rozpoznać i leczyć pleśniawki u niemowlęcia?
Pleśniawki to infekcja grzybicza, która u niemowląt jest najczęściej spowodowana przez drożdżaki Candida albicans. Objawiają się jako białe plamy lub nalot w jamie ustnej, obejmując niekiedy język, podniebienie oraz wnętrze policzków. Niemowlęta z pleśniawkami mogą odmówić jedzenia, stawać się niespokojne i częściej płakać.
Co więcej, istnieje wiele czynników, które mogą prowadzić do powstania pleśniawek u niemowląt. Przeważnie stają się one problemem, gdy niemowlę jest osłabione, na przykład po kuracji antybiotykowej. Nieodpowiednio umyte smoczki, butelki czy zabawki mogą również stać się źródłem infekcji. Ponadto, okres ząbkowania, gdy maluch wkłada do ust różne przedmioty, aby złagodzić ból dziąseł, zwiększa ryzyko infekcji. W przypadku noworodków, pleśniawki mogą wynikać z infekcji podczas porodu naturalnego, kiedy dziecko przechodzi przez kanał rodny.
Chociaż pleśniawki nie są zazwyczaj stanem zagrożenia życia, ich leczenie jest konieczne. Nieleczone pleśniawki mogą rozprzestrzeniać się i zajmować większe obszary, takie jak gardło czy drogi oddechowe. Powodują one również ból, co z kolei prowadzi do odmowy jedzenia przez niemowlę, słabszego przybierania na wadze oraz gorszego snu, co dodatkowo osłabia organizm malucha.
Wobec każdej infekcji u małego dziecka warto skonsultować się z pediatrą. Specjalista najprawdopodobniej zaproponuje leczenie miejscowe – za pomocą specjalnych preparatów przeciwgrzybiczych stosowanych do jamy ustnej niemowlęcia. Zawiesinę, maść lub żel należy nakładać bezpośrednio na pleśniawki. Szpatułka lub palec owinięty jałowym gazikiem nasączonym preparatem są idealne do delikatnego pędzlowania infekcji.
Regularne czyszczenie i wyparzanie smoczków, butelek oraz zabawek jest kluczowe w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się infekcji. Warto również unikać dzielenia się łyżeczkami czy innymi przedmiotami, które mogą przenosić infekcję. Jeśli niemowlę używa smoczków podczas infekcji, warto je wymienić.
Kobiety karmiące piersią powinny zwracać uwagę na swoje brodawki. W przypadku niepokojących zmian skórnych, powinny smarować je tym samym preparatem, który stosuje na jamę ustną niemowlaka.
Na koniec warto wspomnieć o domowych sposobach na zwalczanie pleśniawek. Delikatne przemywanie jamy ustnej niemowlęcia gazikiem nasączonym wodą lub solą fizjologiczną może pomóc w usunięciu nalotu. Starszym niemowlętom można podawać jogurt naturalny, bogaty w probiotyki, który wspomaga równowagę flory bakteryjnej w jamie ustnej malucha.