Znany i lubiany owoc o nazwie arbuz, szczególnie popularny w gorące letnie dni. Jego soczysty miąższ doskonale gasi pragnienie i dostarcza cenne składniki odżywcze. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się, skąd pochodzi arbuz i jakie ma walory zdrowotne? Czy próbowaliście kiedykolwiek przygotować z niego lemoniadę? Przedstawiamy fascynującą historię arbuza oraz sposób na wykorzystanie go do przygotowania pysznego i zdrowego napoju.
Arbuz to roślina należąca do rodziny dyniowatych, która pochodzi z Afryki Południowej, gdzie nadal można spotkać jej dzikie odmiany. Rozprzestrzeniony jako roślina uprawna w ciepłych rejonach świata, obecnie jest hodowany w wielu krajach. Pierwsze świadectwa domowej uprawy arbuza pochodzą sprzed ponad 5000 lat z Afryki Północnej – tam znaleziono najstarsze nasiona arbuza. W Egipcie natomiast odkryto pozostałości po tych owocach w grobowcach i świątyniach datowanych na 1330 r. p.n.e. i 1500 r. p.n.e. Arbuz uprawiany jest również od dawna w Chinach i Indiach, a do Europy przybył około XI-XII wieku. W XIV wieku już wyróżniano kilka odmian tej rośliny. Dzisiaj znamy ponad 1000 odmian arbuza, które są uprawiane ze względu na duże, słodkie owoce.
Jednak arbuz to nie tylko przysmak letnich dni, ale także bogactwo składników odżywczych, które mają korzystny wpływ na nasze zdrowie. Miąższ arbuza składa się w około 92% z wody, co sprawia, że idealnie nawadnia organizm, zwłaszcza podczas upałów. Zawiera też 6% cukru oraz białko, błonnik, witaminy i minerały. Właśnie dzięki takim składnikom jak witaminy A, C, E, witaminy z grupy B, miedź, potas, żelazo, magnez, cynk, mangan oraz niewielką ilość sodu arbuz ma tak wiele właściwości prozdrowotnych.
Dodatkowo miąższ arbuza zawiera dużo karotenoidów (w tym likopenu – silnego przeciwutleniacza), luteinę, zeaksantynę i kryptoksantynę. To właśnie dzięki likopenowi miąższ arbuza ma czerwony kolor. Arbuz to również niskokaloryczny przysmak – 100 g to zaledwie 40 kcal.
Arbuz, dzięki zawartości cennych dla zdrowia składników, wykazuje działanie przeciwzapalne oraz przeciwutleniające. Likopen neutralizuje wolne rodniki, chroniąc komórki przed ich uszkodzeniem i wspomaga działanie serca, obniżając poziom cholesterolu we krwi, zmniejszając sztywność mięśni tętnic i ryzyko miażdżycy u osób z otyłością. Wspomaga również obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Przeciwutleniające właściwości likopenu korzystnie wpływają na ochronę przeciwnowotworową.
Picie lemoniady arbuzowej pomaga w nawodnieniu organizmu i regeneracji mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym. Cytrulina, aminokwas zawarty w miąższu arbuza, zmniejsza zmęczenie mięśni i wspomaga usuwanie kwasu mlekowego powstałego podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Dodatkowo spożywanie arbuza wspomaga odporność organizmu, łagodzi symptomy astmy i dzięki witaminie C zwiększa elastyczność skóry przez wspomaganie syntezy kolagenu.