Niesamowite postępy w dziedzinie medycyny umożliwiają skuteczną pomoc nawet najbardziej wcześnie urodzonym maluchom. Nie mniej jednak, pomimo tego olbrzymiego progresu, nadal nie jesteśmy w stanie precyzyjnie przewidzieć, jak będzie przebiegał ich rozwój, zwłaszcza u tych najmniejszych, urodzonych przed 28. tygodniem ciąży. Aby sprostać temu wyzwaniu, zespół naukowy z Uniwersytetu Medycznego w Utrechcie postanowił skorzystać ze sztucznej inteligencji. Stworzyli oni innowacyjny algorytm, który umożliwia prognozowanie ewentualnego ryzyka komplikacji zdrowotnych już na samym początku życia dziecka.
Urodzone przed czasem dzieci są narażone na wiele zagrożeń zdrowotnych, w tym między innymi problemy z poruszaniem się czy deficyty funkcji poznawczych. Dlatego lekarze dołożą wszelkich starań, aby jak najszybciej ocenić potencjalne ryzyko.
Badacze z Holandii opracowali algorytm oparty na sztucznej inteligencji, który analizuje elektryczną aktywność mózgu noworodków za pomocą badania EEG. Twierdzą oni, że taka metoda pozwala na określenie potencjalnego ryzyka wystąpienia niepełnosprawności intelektualnej u badanego dziecka. W swoich założeniach opierają się na badaniu 369 nowonarodzonych wcześniaków.
Xiaowan Wang, doktorantka inżynierii medycznej z holenderskiego uniwersytetu, wyjaśnia, że planują poszerzyć spektrum danych medycznych o takie elementy jak rezonans magnetyczny czy zawartość tlenu we krwi, a nawet wzorce ruchów dzieci. Wszystko po to, aby jeszcze bardziej zwiększyć skuteczność przewidywań.
Maria Luisa Tataranno, neonatolog i jedna z autorek badania podkreśla, że takie informacje są nieocenione dla lekarzy, gdyż umożliwiają skierowanie dodatkowych zasobów i opieki tam, gdzie są one najbardziej potrzebne.
Naukowcy są przekonani, że dzięki sztucznej inteligencji i odpowiednio szeroko zakrojonej wiedzy medycznej możliwe będzie określanie ryzyka komplikacji zdrowotnych u dzieci z bardzo wysokim prawdopodobieństwem. To w zamian umożliwi szybsze wdrożenie niezbędnej pomocy medycznej. Jednak zanim nowy algorytm trafi do powszechnego użycia, musi zostać jeszcze udoskonalony i przetestowany, aby wyeliminować ewentualne błędy.