Regularne zapoznawanie dzieci z przeróżnymi łamigłówkami jest świetną inwestycją w rozwój intelektualny naszych pociech. Zadania logiczne, matematyczne, na spostrzegawczość i innego rodzaju pozwalają łączyć naukę z zabawą. W przyszłości szkolnej pomoże w osiąganiu dobrych ocen, a w dorosłym życiu na pewno przyda się do znalezienia dobrze płatnej pracy zarezerwowanej zwykle dla najwybitniejszych umysłów. A zacząć można już od pierwszej klasy.
Książeczki z kiosku albo zagadki z Internetu
W wielu dziedzinach Internet coraz częściej zastępuje papierowe gazety i książki. Nie inaczej jest z pozycjami dla dzieci. Rodzice mogą wybierać między pozycjami kupowanymi w kiosku, albo stronami WWW, gdzie można znaleźć podobne materiały. Wadą tych ze sklepu jest fakt, że trzeba zapłacić pieniędzmi (wprawdzie tylko kilka złotych, ale jednak…), prócz tego zużyty papier wkrótce wyląduje w koszu na śmieci. A przecież tyle się słyszy o ekologii. Ale jako zaletę trzeba wymienić, że łatwo jest wziąć gazetkę do pociągu albo do poczekalni u lekarza.
Łamigłówki publikowane w Internecie bywają dostępne nieodpłatnie. Mogą z nich korzystać pedagodzy i rodzice, co ma znaczenie zwłaszcza przy konieczności kopiowania sporej liczby kartek dla wielu uczniów w klasie.
Jakie zadania warto polecić dla dzieci sześcioletnich i siedmioletnich?
Wybór jest bardzo duży. Zaglądamy na przykład na stronę https://childdevelop.pl/worksheets/tag-klas1-sortpop/, gdzie znaleźliśmy na przykład kilka tablic do rozwijania logicznego myślenia. Między innymi taką aby dobrać parami pasujące do siebie obrazki (stół z krzesłem, oczy z okularami, szczoteczkę z pastą do zębów itp.)
Są też łamigłówki na dodawanie, wyszukiwanie słówek w dużym kwadracie z różnymi literkami (dobre do nauki czytania), albo rozpoznawanie figur geometrycznych, krzyżówka z prostymi słówkami w języku angielskim.
Bardzo dobre dla nauki pisania są ćwiczenia w postaci szlaczków do rysowania „po kropkach”. Natomiast poznawanie otaczającego świata będzie ciekawsze z zadaniami o różnych wykonywanych zawodach, częściach ciała, porach roku. Sami sprawdźcie co jeszcze może się przydać dla Waszego dziecka.